Polecamy

Dzisiaj jest poniedziałek, 18 stycznia 2021
Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

-16 °C
  • Change language
Komunikat:

Witamy na stronie gminy Zębowice                                                                                                                                  Gmina Zębowice realizuje kampanię edukacyjną ,,Czyste powietrze. Lubię to.”

Odpowiedzi Wójta na pytania

Temat: Dopłaty do przydomowych instalacji fotowoltaicznych. 

Pytanie:

Chciałbym się dowiedzieć czy program dopłat do przydomowych instalacji fotowoltaicznych jeszcze funkcjonuje? Czy można w 2016 jeszcze z niego skorzystać?

Odpowiedz:

Gmina Zębowice pozyskała w 2015 r. dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na montaż przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Dotacja stanowiła resztki środków finansowych z okresu programowania na lata 2007-2013. Ten program już został zakończony, w związku z tym nie można już z niego skorzystać.

Natomiast informuję, że indywidualnie mieszkaniec posiadający prawo dysponowania budynkiem mieszkalnym, budynkiem mieszkalnym w budowie lub mieszkaniem może skorzystać z dofinansowania do zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii (w tym przydomowych instalacji fotowoltaicznych) z Programu PROSUMENT OPOLSKI ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, ul. Krakowska 53, 45-018 Opole. Szczegółowe informację  

http://www.wfosigw.opole.pl/portal-beneficjenta/prosument-opolski , tel. 77 45 45 891 wew. 150. 

 

Temat: Policja w naszym regionie.

Pytanie: Witam, mam pytanko odnośnie policji w gminie Zębowice. Dlaczego jest jej aż tak dużo, jeżdżą bez sensu po całej gminie i szukają na "hama" pijanych kierowców? Czy oni nie mają nic innego do roboty? Osobiście nie znam drugiej takiej gminy, żeby była taka sytuacja. Przykład "Wszystkich Świętych" w Zębowicach, akcja przed Kościołem. Sprawa Żenująca. Pozdrawiam Wójta, pełen szacunek bo oprócz tej jednej sprawy w gminie większość rzeczy jest ok:)

Odpowiedź: Gmina Zębowice jest obsługiwana przez funkcjonariuszy Posterunku Policji w Dobrodzieniu.Policja ma zapewnić bezpieczeństwo i porządek dla wszystkich mieszkańców. Każdy wie, że jak coś wypije nie może jechać. Sprawa ,,Wszystkich Świętych'' została wyjaśniona, więcej takich zachowań nie będzie - taką otrzymałem informację.Mam nadzieję, że to wyjaśnienie jest wystarczające.

Z poważaniem
Wójt Gminy Zębowice
Waldemar Czaja

 

 

Odpowiedź na zapytanie o akcję zima:

Szanowna Pani Nikolo,

do zimowego utrzymania dróg gminnych przygotowaliśmy jak każdego roku sprzęt, jakim dysponuje nasza gmina. Wyznaczeni są również jego operatorzy. Doadatkowo podpisana jest umowa z przedsiębiorcami na utrzymanie pewnych odcinków dróg, zgodnie z podziałem dróg na rejony. W razie wystąpienia opadów śniegu drogi gminne utrzymywane będą w przejezdności. Jezdnie będą posypywane tylko na odcinkach decydujących o możliwości ruchu: skrzyżowaniach, odcinkach o dużym pochyleniu, przystankach autobusowych i innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi oraz ciągi piesze w miejscach ustalonych dla danej miejscowości. Tak jak w ubiegłym roku obowiązek zimowego utrzymania dróg spoczywa na zarządcy drogi. Dalej węc drogi gminne utrzymuje w przejezdności Gmina Zębowice, drogi powiatowe - Zarząd Dróg Powiatowych w Oleśnie, drogi wojewódzkie - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu oddział terenowy w Oleśnie.

Podaję nr telefonów Zarządców Dróg, którzy sa zobowiązani do zimowego utrzymywania dróg na terenie naszej Gminy.

Gmina Zębowice - tel.służbowy 77 4216 076 w.33, tel.kom. 783 660 102

Zarząd Dróg Powiatowych w Oleśnie - tel.służbowy od 7.00-15.00 od poniedziałku do piątku w dni robocze 34 358 47 14 lub 34 358 47 15 , po godz. 15.00 od poniedziałku do piątku w dni robocze, całą dobę w dni wolne i świąteczne 34 359 11 76

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu tel.służbowy 34 350 91 90, tel.kom. 504 029 646 , 504 029 645, 504 029 623.

 

Witam panie wójcie. Chciałbym uzyskać informację n.t obszaru samej wsi Zębowice. Nie chodzi mi o obszar całej gminy tylko samej wsi. Pozdrawiam.

Odpowiedź:

Wszystkie informacje dotyczące danego sołectwa można znaleźć w opisach sołectw Gminy Zębowice. Pozostałe dane są dostępne w formie papierowej w Urzędzie Gminy w pokoju na drugim piętrze u pani Zofii Pułaneckiej. Bardzo proszę o podejście do tego biura.

 

Bary: Czy wiadomo już gdzie i kiedy będzie budowany ośrodek zdrowia?

Odpowiedź: 
Ośrodek zdrowia będzie budowany obok Domu Spotkań w Zębowicach w miejscu gdzie stoi mur ceglasty, pomiędzy pawilonem a kamienicą. Niestety na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiem kiedy zostanie rozpoczęta inwestycja. Aby przystąpić do przetargu musimy uzyskać pozwolenie na budowę obiektu, którego jeszcze nie mamy. Termin rozpoczęcia inwestycji planowany jest na drugą połowę tego roku.

 

Ewa: Szanowny Panie! 
Chciałam zapytać gdzie mogłabym kupić Wielką Księgę Ziemi Zębowickiej. Moja Mama pochodzi z Zębowic. Chciałabym jej zrobić niespodziankę i podarować ten piękny album. Niestety nie mieszkamy w Zębowicach.  

Odpowiedź:
 Książka dostępna jest w Domu Spotkań – Instytucja Kultury. Należność w wysokości  79 zł za książkę należy wpłacić na rachunek Gminy Zębowice. Jeżeli ma zostać przesłana na podany adres pocztą, należy upewnić się ile kosztuje przesyłka za książkę o wadze około 2 kg i tę należność wpłacić na konto Gminy. Po uregulowaniu zobowiązań niezwłocznie wyślemy. Numer konta , na który należy wpłacić należność to – 39 8909 1029 2002 0000 2437 0001. W treści dopisać „za wielką księgę Zębowic”.

 

Sobczyk: Witam Pana Wójta. 
Chcę tą drogą serdecznie Panu podziękować za szybką pomoc i interwencję, w sprawie która była dla nas mieszkańców ul. Leśnej bardzo ważna. Po raz kolejny udowodnił Pan ,że możemy na Pana liczyć. 
Dziękujemy. Z wyrazami szacunku. S.I.

Odpowiedź:

Dziękuję bardzo za tak ciepłe słowa. Myślę, że mimo wszystko to nie tylko moja zasługa ale również tych, co tę robotę wykonali. Przepraszam Was jeszcze raz, że tak długo czekaliście. Mam nadzieję, że taka sytuacja się już nie powtórzy i od dziś będzie coraz lepiej.

 

W odpowiedzi na pytania internautów stworzone zostało szczegółowe, dwudziestostronicowe podsumowanie minionego roku i działalności władz naszej Gminy w tymże roku. Zachęcamy do lektury tego dokumentu oraz częstego zadawania pytań.

PDFpodsumowanieroku2010.pdf

 

Damian: Witam!

Dlaczego w naszej Gminie nie funkcjonuje Kasa Urzędu i wszystkie opłaty muszą być dokonywane w BŚ ? Jeżeli już opłata ma być dokonywana na rachunek bankowy Urzędu, to może warto by informować mieszkańców i klientów Urzędu o tym, iż to oni sami mogą wybrać miejsce dokonania wpłaty. Może to być przecież również Urząd Pocztowy, czy przelew elektroniczny (z reguły darmowy). Można również zapłacić w Banku Pocztowym, a więc piętro poniżej Urzędu. Czy zmuszanie do dokonywania opłat w ściśle określonej placówce pobierającej prowizję jest w zgodzie z przepisami ? Oczywiście nie muszę

przypominać, że taki system poboru opłat urzędowych jest być może wygodny dla Urzędu, ale dla mieszkańców raczej uciążliwy, zwłaszcza zimą. Pozdrawiam.

Odpowiedź:

Kasa w naszej gminie istnieje i jest to kasa w Banku Spółdzielczym. Nie ma obowiązku wpłaty jakiejkolwiek należności poprzez Bank Spółdzielczy, ważnym jest żeby wpłata, którą dokonuje wpłacający wpłynęła na konto gminy. Oznacza to, że można nawet w krajach UE wpłacać należności, jeżeli zachodzi taka konieczność.

 

Witam pana Wojta ,mam pytanie czy osp Zebowice bedzie tez mialo taki samochod jak Rdawie .w naszej gminie jest coraz wiecej wypadkow,a taki star jest za wolny i pali 10 razy wiecej niz ford .i juz w tym starku brak miejsca ,tyle osp w polsce ma nowe samochody a takie zebowice ma dwa ale stare. Niech wójt zobaczy na youtube ile osp ma nowy samochod .

Drogi internauto:

Na utrzymaniu Gminy mamy aż siedem samochodów strażackich: w tym jeden ciężki, jeden lekki a pozostałe średnie. Na naszą gminę wystarczyłyby cztery samochody. Widzi Pan, że na obecną chwilę mamy przerost i to dość znaczny. Utrzymanie sprzętu kosztuje (około 200 tyś rocznie) i trzeba do każdej sprawy podchodzić z rozwagą. Chciałbym wymienia

tabor na nowy, tylko proszę pana o podpowiedź, skąd pozyskać pieniądze na ten sprzęt, gdy samochód strażacki lekki kosztuje od 170 tys. zł w górę, a średni minimum 350 tyś zł. Podane ceny samochodu są bez wyposażenia. Jednostka OSP Zębowice jest jednostką Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i musi mieć minimum dwa samochody średnie lub jeden średni i jeden ciężki z pełnym wyposażeniem – i to spełniamy. Jak będą możliwości na zakup nowego sprzętu to się zastanowię. Teraz niestety mamy pilniejsze potrzeby związane z dostosowaniem obiektów komunalnych do wymogów prawa ustanowionego przez Sejm.

Pozdrawiam

Wójt Gminy

 

Robert: Witam ! Zwracam się z pytaniem odnośnie odśnieżania drogi prowadzącej na Poczołków, dlaczego to jest tak wielki problem by była ona drożna przed godz 6 rano, a nie dopiero jak jedzie autobus szkolny. Już kolejny raz utknąłem na drodze prze co spóźniam się do pracy i otrzymuje upomnienia od szefa za notoryczne spóźnianie się ( co nie jest moja wina ). Proszę o jakieś pozytywne rozwiązanie tego problemu, gdyż jest to dopiero początek zimy.Z góry dziękuje.

Odpowiedź: nasi pracownicy pracują od wczesnych godzin wieczornych, przez całą noc, dzień i jeszcze jest źle. Należy dodać, że mamy do odśnieżenia około 100 km dróg razy 2 to daje 200 km do odśnieżenie. Drogi wąskie osiedlowe, polne, gdzie non stop zawiewa i jak tu wygodzić. Z Poczołkowa nie ma problemu kierować się do drogi 901. Zawsze trzeba liczyć się z utrudnieniami w okresie zimowym i należy wyjechać wcześniej. Zachęcam Pana do pomocy przy odśnieżaniu i wtedy może będzie lepiej.
Pozdrawiam
Wójt Gminy

 

Szanowny Panie Wójcie, wczoraj miałem przyjemność (chociaż tak przyjemnie nie było)przejeżdzać przez Zębowice, trasą od Dobrodzienia a następnie przez Prusków i Osiecko. Te drogi to nie widziały pługów do odśnieżania przynajmniej przez 3-4 dni. Pan chyba poza trasą do urzędu nie widział żadnej innej. Na drogach zalega tyle śniegu- błota, że są miejsca prawie wcale nieprzejezdne. Czyż naprawdę nie można zapewnić odrobinę bezpieczeństwa tym ludziom, którzy muszą pokonywać te trasy. Przecież mieszkańcy tej Gminy muszą dojechać na zakupy, do lekarza, do Gminy, kościoła. Ci ludzie Panu zaufali i wybrali na swojego gospodarza.Ale Pan- co widać- zbytnio się tym nie interesuje. W komunikacie dotyczacym utrzymania dróg w okresie zimowym wyraźnie napisano, na pierwszym miejscu, że te sprawy Panu podlegają. Więc może by tak -zanim sypnie następnym śniegiem- zrobić jakiś porządek i wyciągnąć wnioski w stosunku do siebie lub podległych służb. Życzę owocnych przemyśleń W okresie Świąt.

Pozdrawiam.

Odpowiedź: codziennie pokonuję około 100 km po tych samych drogach. To są warunki zimowe, a droga, o której Pan pisze jest drogą powiatową – piątej i szóstek kolejności odśnieżania – tzn. po zakończeniu opadów śniegu należy ją odśnieżyć w ciągu 72 godzin. Przejezdność jest zachowana w takim stopniu na jaki nas stać. Jak pan ma sprzęt to proszę stanąć do przetargu i może będzie lepiej – potrzebni są ludzie do pracy a nie tylko do narzekania.

Pozdrawiam

Wójt Gminy