Polecamy

Dzisiaj jest niedziela, 23 marca 2025
Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

9 °C
  • Change language
Komunikat:

Witamy na stronie Urzędu Gminy w Zębowicach 

Kompostowanie odpadów BIO w przydomowym kompostowniku

 

 

Przypominamy, że właściciele nieruchomości, którzy zadeklarowali kompostowanie odpadów w przydomowym kompostowniku, mają obowiązek posiadać kompostownik oraz deponować na nim odpady BIO powstające w gospodarstwie domowym. Wywiązywanie się z tego obowiązku może być przedmiotem kontroli.

Właściciele nieruchomości posiadający kompostownik powinni także złożyć roczne sprawozdanie z prowadzonego kompostowania. Druki do złożenia przedmiotowego sprawozdania można pobrać w BIP Gminy Zębowice http://bip.zebowice.pl/645/345/gospodarka-odpadami.html  lub w Urzędzie Gminy w Zębowicach.

Termin złożenia sprawozdania do dnia 15 lutego 2024 r.

Gmina Zębowice wprowadziła system przydomowego kompostowania w 2010 r. Bardzo istotną jego częścią  są sprawozdania z tego procesu składane przez właścicieli nieruchomości. Obliczona ilość odpadów biodegradowalnych umieszczonych na kompostownikach w naszej gminie do tej pory pozwalała na osiągnięcie, wyznaczonego prawem na dany rok, poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Gminy, które nie osiągają tego poziomu płacą kary co przekłada się na wzrost opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponoszonej przez mieszkańców.

Osiągnięcie  przez gminę opisanego powyżej „poziomu recyklingu” jest bardzo trudnym zadaniem. Tym bardziej, że określony w ustawie poziom stopniowo wzrasta. W 2023 r. wynosi 35 %. Ponieważ jego osiągnięcie jest w znaczący sposób zależne od tego jak postępujemy z odpadami ma naszych posesjach, kolejny raz przypominamy, że:

  1. odpady biodegradowalne z kuchni i ogrodów nie mogą być gromadzone w pojemnikach na odpady zmieszane – należy je kompostować na przydomowych kompostownikach i składać roczne sprawozdanie z ilości odpadów umieszczonych na kompostowniku,
  2. do pojemnika na odpady zmieszane powinny trafiać tylko odpady, które nie nadają się do sortowania np. popiół z palenisk domowych, odchody zwierzą domowych, pampersy, środki higieny osobistej, odpady kuchenne pochodzenia zwierzęcego tj. kości, resztki mięsa, serów - powinniśmy dążyć do tego aby odpadów zmieszanych było coraz mniej,
  3. odpady opakowaniowe należy umieszczać w przeznaczonych do tego pojemnikach z podziałem na papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale,
  4. odzież i tekstylia, których już nie używamy oddajmy potrzebującym lub do pojemników PCK

Ponadto, kupujmy rozsądnie. Przed zakupem nowej rzeczy, niezależnie od tego czy to ubranie, meble, sprzęty gospodarstwa domowego czy inne, zastanówmy się czy są one nam na pewno potrzebne, a przed ich wyrzuceniem spróbujmy znaleźć im  nowego użytkownika, nie kupujmy towarów wielokrotnie zapakowanych, w miarę możliwości na zakupach korzystajmy z własnych opakowań płócienna torba na pieczywo, koszyk na warzywa, słoik na kapustę kiszoną itp.