Polecamy

Dzisiaj jest sobota, 15 czerwca 2024
Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

15 °C
  • Change language
Komunikat:

Witamy na stronie Urzędu Gminy w Zębowicach 

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ „NA WNUCZKA” I „NA POLICJANTA”

Kolejna próba oszustwa na policjanta CBŚP w naszym regionie - NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ „NA WNUCZKA” I „NA POLICJANTA”

Statystyki Policji coraz częściej odnotowują przestępstwa wyłudzania pieniędzy od osób starszych. Oszuści posługują się metodą  "na wnuczka" oraz coraz częściej metodą „na policjanta”. Wykorzystując łatwowierność osób starszych - powołując się na dobrą znajomość z kimś z rodziny - pozbawiają ich niejednokrotnie wszystkich oszczędności zgromadzonych w domu.

Oszuści zmodyfikowali metodę swojego działania, choć początek rozmowy wygląda podobnie jak wcześniej. Dzwonią oni najpierw na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon dzwoni ponownie. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.

Metoda działania przestępców:

- dzwoni telefon, podnosisz słuchawkę;

- osoba, z którą rozmawiasz przekonuje Cię, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym lub inną bliską osobą z Twoje rodziny i pilnie potrzebuje pieniędzy, prosi Cię o pożyczkę, po czym się rozłącza;

- telefon dzwoni ponownie;

- głos w słuchawce informuje, że jest policjantem, a przed chwilą dzwonił oszust próbując wyłudzić pieniądze;

- fałszywy policjant przekonuje Cię, że możesz pomóc zatrzymać oszustów, prosi o przygotowanie pieniędzy i przekazanie ich wskazanej osobie.

 Pamiętaj:

Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim jednak zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę. To bardzo ważne!

Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna.

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi lub masz podejrzenia, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast skontaktuj się z Policją dzwoniąc na 112.