Odpady tekstyliów i odzieży
Odzież i tekstylia
Od 1 stycznia 2025 r. właściciele nieruchomości w Polsce mają nowy obowiązek – selektywne zbieranie i oddawanie odpadów odzieży i tekstyliów.
Mieszkańcy naszej Gminy już od kilku lat mają możliwość selektywnego oddawania tych odpadów:
- w harmonogramie odbioru odpadów na dany rok znajduje się pozycja: meble i inne odpady wielkogabarytowe, opony, odzież i tekstylia, które w wyznaczonych terminach należy wystawić przed posesję,
- na terenie gminy Zębowice w Kadłubie Wolnym, Radawiu i Zębowicach postawione są kontenery Polskiego Czerwonego Krzyża na używaną odzież, buty i tekstylia domowe.
Nasi mieszkańcy korzystali do tej pory głównie z możliwości jaką dają pojemniki PCK. W ten sposób na rok odbieranych było około 12 Mg ubrań i tekstyliów.
W 2025 r. w tym zakresie nie będzie żadnych zmian. W harmonogramie odbioru odpadów będą wyznaczone, podobnie jak w latach ubiegłych, dwa terminy odbioru przedmiotowych odpadów sprzed posesji. Będzie można również korzystać z pojemników PCK.
Prosimy zwrócić uwagę na to, żeby ubrania i tekstylia domowe nie trafiały do kubła z odpadami zmieszanymi.
Do odpadów odzieży i tekstyliów zaliczamy zużyte i nieprzydatne nam:
- ubrania, w tym także kurtki, płaszcze, czapki, szaliki, rajstopy i bielizna,
- buty, paski i torby,
- pościel,
- ręczniki,
- firany i zasłony,
- obrusy i serwety z materiału (ceraty nie),
- koce,
- chodniki i dywany,
- kołdry i poduszki,
- ścierki.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach wprowadza hierarchię sposobów postępowania z odpadami:
- zapobieganie powstawaniu odpadów,
- przygotowywanie do ponownego użycia,
- recykling,
- inne procesy odzysku,
- unieszkodliwianie.
Hierarchia postępowania z odpadami pozwala zmniejszyć obciążenie środowiska naturalnego oraz optymalnie wykorzystać cenne surowce zawarte w odpadach.
Hierarchia ta dotyczy również postępowania z odpadami odzieży i tekstyliów.
Zapobieganie powstawaniu odpadów to zmniejszanie ilości odpadów przez ponowne użycie lub wydłużenie okresu dalszego używania produktu:
- kupuj mniej, przemysł odzieżowy to jedna z najbardziej obciążających środowisko gałęzi gospodarki,
- rób przemyślane zakupy, przed zakupem kolejnej bluzki czy kurtki zastanów się czy na pewno są Ci potrzebne,
- kupuj rzeczy z drugiej ręki,
- wypożycz przebranie na bal,
- sprzedaj, wymień lub oddaj niepotrzebną Ci odzież np. zapytaj w najbliższym domu pomocy społecznej czy nie potrzebują tego co akurat masz zamiar wyrzucić, oddaj ubrania w ramach charytatywnych zbiórek, sprzedaj bluzkę na jednym z portali aukcyjnych, zanieś rzeczy do pojemnika PCK - pracownicy segregujący rzeczy zdecydują, co z nimi zrobić dalej,
- kupuj produkty wysokiej jakości, aby dłużej Ci służyły.
Przygotowanie do ponownego użycia to odzysk polegający na sprawdzeniu, czyszczeniu lub naprawie, w ramach którego produkty lub części produktów, które wcześniej stały się odpadami, są przygotowywane do tego, aby mogły być ponownie wykorzystywane:
- oddaj zużytą odzież i tekstylia np. schroniska dla zwierząt przyjmują zużyte dywany, chodniki, koce, kołdry i poduszki na legowiska dla zwierząt,
- napraw buty u szewca,
- popraw wygląd butów oddając je do farbowania,
- korzystaj z usług krawca,
- korzystaj ze zbiórek organizowanych przez firmy skupujące np. pierzyny.
Recykling – to odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach. Wystawiając zgodnie z harmonogramem, przed posesję, ubrania i tekstylia realizujesz właśnie tą formę postępowania z odpadami. Zostaną one odebrane przez upoważnioną do tego firmę i poddane sortowaniu, a następnie odzyskowi lub unieszkodliwieniu.
Inne procesy odzysku – wszystkie działania, których wynikiem jest użyteczne zastosowanie odpadów zamiast innych materiałów, które zostałyby użyte do spełnienia danej funkcji, np. wykorzystanie tekstyliów jako paliwa alternatywnego.
Unieszkodliwianie – to proces niebędący odzyskiem; to przetwarzanie odpadów, których nie można było poddać recyklingowi lub innemu procesowi odzysku np. składowanie na składowisku.